ועדה רפואית

במוסד לביטוח לאומי ישנם כמה סוגים של ועדות רפואיות. ישנן ועדות במחלקת נפגעי עבודה, נפגעי איבה, נכות כללית, ניידות, וועדות ילד נכה. ישנן גם ועדות מיוחדות יותר, דוגמת הוועדות לנפגעי פוליו.

לכל אחת מהוועדות מאפיינים משלה, וכללים נפרדים לפיהן היא עובדת. בכל אחת מהוועדות קיימים שני דרגים – ועדה מדרג ראשון וועדה לעררים (הנקראת לפעמים גם ועדה לערעורים או ועדה מדרג שני).
אנו נתמקד בשני סוגי ועדות – לנפגעי עבודה ולנפגעי איבה. לגבי ועדות אחרות נשתדל להרחיב בהמשך, אך כבר כעת נציין שחלק מהכללים שנציין בהמשך רלוונטיים לכל סוגי הוועדות.

התנאי הראשוני לקבלת הזמנה להופיע בפני ועדה רפואית הינו הכרה של ביטוח הלאומי בפגיעה כתאונת עבודה או כפגיעת איבה.

לאחר קבלת ההכרה יש להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות (על הטפסים וההליכים במוסד לביטוח לאומי נרחיב בנפרד). לאחר הגשת הבקשה תישלח למבוטח הזמנה לוועדה מדרג ראשון.
משך הזמן שבין הגשת הבקשה למועד כינוס הוועדה יכול להשתנות והוא תלוי בסוג הרופאים בוועדה וזמינותם, בשאלה האם הביטוח הלאומי צריך לאסוף עוד חומר רפואי על המבוטח וביעילות הסניף המטפל.

בוועדה מדרג ראשון יישב בד"כ רופא אחד, ולעיתים שניים או יותר. מומחיות הרופא תלויה בפגיעתו של המבוטח – מבוטח שנפגע בקרסול יגיע לוועדה בה ישב אורטופד; מבוטח שסובל מפגיעה נפשית יגיע לוועדה בה ישב פסיכיאטר וכיו"ב.
כאשר הפגיעה היא מורכבת ייתכן והוועדה תורכב מיותר מרופא אחד, בתחומי המומחיות הרלוונטיים (מבוטח שסובל מפגיעה משולבת – אורטופדית ונויורולוגית, יגיע לוועדה בה יושבים אורטופד ונוירולוג וכיו"ב). אפשרות אחרת היא שהוועדה תהיה מורכבת מאורטופד בלבד, והמבוטח יישלח לוועדה נוספת בפני נוירולוג (הליך שנקרא התייעצות).

קיימת חובה של הוועדה לבדוק את כל תלונותיו של המבוטח, כאשר הבדיקה צריכה להיעשות ע"י מומחה רלוונטי (אורטופד לא יוכל, למשל, לקבוע נכות נפשית מבלי שהמבוטח נבדק ע"י פסיכיאטר).

פרוטוקול הוועדה יישלח למבוטח בדואר. על ההחלטה ניתן לערער תוך שלושים יום, ויש לשים לב לכך שישנם מקרים רבים בהם דווקא הביטוח הלאומי מערער.

ועדה לעררים, היושבת בעקבות ערעור על החלטת הוועדה מדרג ראשון, מורכבת משלושה רופאים, ולעיתים יותר. שוב, הרופאים יהיו מתחומי מומחיות שונים, בד"כ כאלו המקיפים את כל הפגיעות של המבוטח. על הרכב הוועדה נרחיב בנפרד.

שוב, פרוטוקול הוועדה יישלח למבוטח בדואר. על החלטת הוועדה ניתן לערער, בשאלה משפטית בלבד, לביה"ד האזורי לעבודה. על הליך הערעור לביה"ד נרחיב בנפרד.

ראו גם: ועדה רפואית - מונחים שכיחים ; תקנה 15; תקנה 36; תקנה 37.

חזרה לדף הבית

 - האמור באתר זה אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי אישי, בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה.