כיצד מורכבת ועדה רפואית?

ראשית יש להבחין בין ועדה מדרג ראשון, המורכבת מרופא אחד בד"כ, לוועדה לעררים המורכבת משלושה רופאים לפחות (בוועדות נכות כללית ישנו חריג, המאפשר לכנס ועדה לעררים בהרכב של שני רופאים בלבד).

שנית, יש לדעת מהי התמחותו הרופא בוועדה. לכל אחד מהרופאים בוועדות ישנה התמחות: אורטופד, נוירולוג, פנימאי, מומחה א.א.ג., פסיכיאטר וכיו"ב. נהלי המוסד מחייבים שכל אחד מהרופאים בוועדות יענוד תג עליו יופיעו שמו והתמחותו של הרופא (למשל: ד"ר פלוני אלמוני, נוירולוג).

שלישית, יש ליצור התאמה בין תחום הפגיעה עליו מתלונן המבוטח, להתמחותו של הרופא. מבוטח שסובל משבר בקרסול אמור להיבדק ע"י אורטופד; מבוטחת שסובלת מירידה בשמיעה וטנטון אמורה להיבדק ע"י מומחה א. א. ג. וכיו"ב.

ניתן מספר דוגמאות:

יואב סובל מדיכאון כתוצאה מפיטוריו, דיכאון שהוכר כתאונת עבודה. הוא מגיע לוועדה רפואית מדרג ראשון, בה יושב פסיכיאטר. זהו המקרה הקלאסי והפשוט – פגיעה אחת, מומחה בתחום ההתמחות הרלוונטי. כך צריך להיות.

ישראל נפגע בגבו כתוצאה מנפילה. הוא סובל מבעיות אורטופדיות ונוירולוגיות. בוועדה מדרג ראשון ישראל אמור להיבדק ע"י אורטופד ונוירולוג. הסדר אינו חשוב. עדיף, כמובן, שבוועדה ישבו שני הרופאים, נוירולוג ואורטופד, ושתי הבדיקות יבוצעו במקביל (תוך שחוסכים זמן הן לרופאים והן למבוטח - הסניפים היעילים יותר של המוסד ינהגו כך), אך אין חובה על המוסד לבצע את הבדיקות באופן כזה.  בפועל, ישנם לא מעט מקרים בהם ישראל יגיע לוועדה בה יישב אורטופד בלבד, ולאחר מכן ייאלץ להגיע לוועדה נוספת בה ייבדק ע"י נוירולוג.

ישראל מערער על ההחלטה, ומגיע לוועדה לעררים בה יושבים אורטופד, נוירולוג ופנימאי. מה עושה הפנימאי בוועדה? התשובה היא כלום. הפנימאי נמצא בוועדה כי פקיד המוסד, שתפקידו שיבוץ הרופאים, שיבץ אותו לוועדה משום שלוח הזמנים שלו התאים. אין לו תפקיד ספציפי, והוא יכול לתרום מנסיונו הרפואי, אך הרופאים הרלוונטיים לבדיקה יהיו האורטופד והנוירולוג.

שלומית נפגעה בתאונת דרכים קשה בדרכה לעבודה. היא סובלת מפגיעות אורטופדיות, נוירולוגיות ומצפצופים באוזניה (טנטון). היא מגיעה לוועדה לעררים בה יושבים אורטופד, נוירולוג, ופסיכיאטר.
מה עושה הפסיכיאטר בוועדה? שוב, התשובה היא כלום. ברור שהיה עדיף אם במקום הפסיכיאטר היה מגיע מומחה א.א.ג., אלא שמסיבות טכניות לא הצליחו ליצור הרכב מתאים.
ומה עם שלומית? היא תיבדק ע"י הנוירולוג והאורטופד, ותיאלץ להגיע לבדיקה נוספת, נפרדת, בפני מומחה א.א.ג.

חזרה לוועדה רפואית 

 

 - האמור באתר זה אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי אישי, בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה.