חדלות פירעון, פשיטת רגל והוצאה לפועל

פשיטת רגל, חדלות פירעון ו"שיקום כלכלי" בעידן של וירוס הקורונה

 

המציאות הכלכלית הקשה הנגזרת מן המלחמה בווירוס ה"קורונה" מאתגרת במיוחד. ההתמודדות עם הווירוס גורמת לנזק כלכלי עצום, משביתה חלק ניכר מהפעילות הכלכלית, ומותירה רבים, בעיקר עצמאים אך גם שכירים, במציאות בלתי אפשרית.

נטיית הלב היא להתמודד עם הקשיים, למחזר הלוואות קיימות, לקחת הלוואות נוספות מכל מי שעוד אפשר, לצמצם הוצאות, להתפלל לטוב, ולנסות לחזור לאיזון כלכלי.

לא תמיד זוהי הדרך הנכונה. לעיתים הנטל כבד מדי, והתקווה להחזיר את החובות היא מקסם שווא. קרן החוב, בצירוף הריביות והקנסות המוטלות על הלווים, גדולים מכדי שאפשר יהיה להחזיר. אדם שזהו מצבו נמצא למעשה בחדלות פירעון.

ואולם מרבית החייבים מתקשים להכיר בכך שהם במצב של חדלות פירעון. הם מקדישים שנים אבודות לניסיונות חסרי סיכוי, בסיומם הם נוכחים לדעת שרק העמיקו את הבור, לעיתים לאחר שסיבכו בו גם בני משפחה וחברים.

מכת ה"קורונה" שנפלה על ראש כולנו בשבועות האחרונים מחייבת בחינה מחדש של המצב.

בניגוד לעבר, אין המדובר בהתדרדרות הדרגתית, ב"התגלגלות" עם חובות ישנים, במיחזור הלוואות ישנות וכיוצא באלה תהליכים שאפיינו את התנהלותם של חייבים בעבר.

ה"קורונה" היא מכה שנחתה בבת אחת, על ראשיהם של המונים, שכירים ועצמאים, שאיבדו את מקור הפרנסה שלהם, ואינם יכולים לשלם את חובותיהם.

אז מה אפשר לעשות? מה עושים אם אי-אפשר לשלם את החובות? האם יש סיכוי לצאת מזה? האם המאמץ כדאי?

בעבר פנו רק מעטים להליכים של חדלות פירעון. מרבית החייבים העדיפו לחיות חיי דלות לאורך שנים, ובלבד שלא תדבק בהם הסטיגמה של פושטי רגל.

ואולם בשנים האחרונות חל שינוי יסודי במצב, שקיבל חיזוק משמעותי עם כניסתו לתוקף של החוק החדש, "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי", בחודש ספטמבר 2019.

החוק החדש, שהחליף את "פקודת פשיטת הרגל" הישנה, מעמיד לרשות חייבים חדלי פירעון מסלול יעיל, ויחסית נוח, בסיומו מקבל החייב הפטר מכל חובות העבר, והוא ומשפחתו יכולים לצאת לדרך כלכלית חדשה.

אז מה עושים?

יש כמה כיווני פעולה אפשריים, וכל מקרה חייב להיבחן לגופו. לעיתים ניתן לנסות להגיע להסדרי חוב פרטניים עם נושים, או בהצעה להסדר לפי החוק. במקרים אחרים כדאי לשקול ללשכת ההוצל"פ בבקשה לצו תשלומים, ולעיתים יש לשלב בין כמה אפיקי פעולה.

ואולם כאשר החובות גדולים מדי, בלתי נשלטים, כדאי להכיר במציאות, ולפעול בהתאם. חייבים כאלה נמצאים בפועל במצב של חדלות פירעון, בין אם ירצו בכך ובין אם לא. ובמצב שכזה, במקום לשבור את הראש בקיר, העצה הטובה ביותר היא "לשנות דיסקט", להשלים עם המציאות, ולנקוט בצעדים המשפטיים הנדרשים כדי לצלוח את התקופה הקשה ולהביא אותה לסיומה מהר וטוב ככל האפשר.

במצבים מעין אלה כדאי להקדם ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום, לנסות להעריך את גובה החובות, את האמצעים הכלכליים העומדים לרשות החייב, את הסיכון לדירת המגורים אם ישנה, את יתרונותיו של הליך חדלות פירעון לפי החוק החדש, וכן – גם את איכות החיים של החייב ושל בני משפחתו.  

כל מקרה מחייב בחינה פרטנית, גיבוש אסטרטגיה באשר לאופי ההליכים שיש לנקוט מראש, העיתוי של כל פעולה ופעולה, ניהול ההליך המשפטי בבית המשפט או בלשכת ההוצל"פ, ועד לקבלת הפטר, או להסדר החובות עם הנושים.

משרדנו מייצג מאות חייבים, בכל שלבי ההליך ומכל הסוגים. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

 

 - האמור באתר זה אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי אישי, בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה.